Innowacyjne rozwiązania dla zielonej energii

Biogaz to kluczowy element zrównoważonej przyszłości energetycznej, oferujący korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Inwestycja w biogaz to krok w kierunku czystszej, bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.

Schemat działania biogazowni

Obszary działalności firmy Enricom Biogas

Skup surowców

Jednym z obszarów działalności Enricom Biogas jest skup surowców od lokalnych przedsiębiorców oraz gospodarstw rolnych.

Do głównych surowców wykorzystywanych do produkcji biogazu w naszych biogazowniach należą m.in.: gnojowica, pomiot kurzy, kiszonka ze słomy z kukurydzy oraz inne organiczne odpady rolno-spożywcze.

Oferujemy elastyczne formy współpracy w obszarze odbioru surowców, tzw. biomasy. Ustalony sposób dostawy surowców dostosowany jest indywidualnie do harmonogramów i specyfiki produkcyjnej dostawcy.

Enricom Biogas stosuje się do wszelkich wymogów prawnych i zapewnia wysoki standard działania, zapewniając gwarancję bezpieczeństwa procesu produkcji biogazu.

Produkcja i sprzedaż biometanu

Na naszych biogazowniach zajmujemy się produkcją biogazu, który poddawany jest procesom uzdatniania do jakości gazu ziemnego, czyli biometanu.

Proces ten zachodzi poprzez oddzielenie gazów niepalnych, powstałych w wyniku rozkładu materii organicznej.

Biometan wytwarzany w naszych biogazowniach jest wysokiej jakości, zawiera od 97% do 99,9% metanu. Produkt końcowy tłoczony jest do sieci gazowej i może być wykorzystany w dowolnym celu i miejscu, jeśli dostępna jest sieć gazowa.

Wytwarzanie bio-CO2

CO2 to produkt uboczny wytworzony podczas procesu oczyszczania biogazu do postaci biometanu.

Produkcja bio-CO2 z zastosowaniem odnawialnych źródeł, takich jak biogaz, może przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co ma pozytywny wpływ na zmniejszenie efektu cieplarnianego i zmiany klimatu.

W trakcie projektowania.

Sprzedaż mieszanki biomasy pofermentacyjnej, tzw. nawozu organicznego

Mieszanka biomasy pofermentacyjnej powstaje w wyniku procesu fermentacji beztlenowej w biogazowniach.

W masie pofermentacyjnej znajdują się resztki substancji organicznej, które nie uległy fermentacji oraz istotne z punktu widzenia żywienia roślin związki nawozowe NPK oraz mikro minerały. Tzw. nawóz organiczny posiadający pH o wartości zbliżonej do neutralnej, ma korzystny wpływ na poprawę struktury gleby uprawnej.

Korzyści biogazowni

Biogazownie stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie zarządzania odpadami i produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Ostatecznie otrzymujemy energię neutralną pod względem emisji CO2, co jest dużą korzyścią dla ogólnego rachunku klimatycznego.

Nasza firma koncentruje się na kluczowych obszarach działalności, takich jak: pozyskiwanie surowców, produkcja i sprzedaż biometanu, wytwarzanie bio-CO2, a także sprzedaż mieszanki biomasy pofermentacyjnej, tzw. nawozu organicznego.

no-one-cares-l_5MJnbrmrs-unsplash

Produkcja czystej energii

W biogazowni produkowany jest biogaz, który znajduje swoje zastosowanie w wytwarzaniu energii elektrycznej, cieplnej oraz w produkcji biometanu. Biogaz jest odnawialnym źródłem energii, którego efektem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja uzależnienia od paliw kopalnych.

Kvæg (4)

Recykling odpadów organicznych

W biogazowni substratem wykorzystywanym do produkcji biogazu jest biomasa pochodząca z odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, m.in. gnojowica, obornik, kiszonki z roślin, odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci, a proces recyklingu prowadzony jest w odpowiedni, korzystny dla środowiska sposób.

default

Produkcja nawozów organicznych

Efektem procesu fermentacji zachodzącego w biogazowni jest mieszanka biomasy pofermentacyjnej, która swoje zastosowanie znajduje jako naturalny nawóz organiczny, wykorzystywany przy uprawie gruntów rolnych. Zapewnia to polepszenie struktury gleby oraz dostarczenie składników odżywczych dla roślin.

chris-ensminger-yJDZTDeHeG8-unsplash

Dochód dla rolników

Współpraca biogazowni z lokalnymi gospodarstwami rolnymi polega m.in. na dostarczaniu surowców do produkcji biogazu. Dla rolników jest to możliwość na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu z utylizacji odpadów rolniczych.

eduardo-gorghetto-LfxpdIHAa9s-unsplash

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

Biogazownie przyczyniają się do wsparcia różnorodności energetycznej, czego efektem jest zwiększenie niezależności energetycznej regionu czy kraju.

slav-romanov-BrEAp01_m5w-unsplash

Nowe miejsca pracy

Na biogazowniach potrzebny jest zespół operatorów biogazowni, który rekrutowany jest na lokalnym rynku pracy, potrzebny dla stałego funkcjonowania instalacji.